Choroby stawu kolanowego

Częstym powodem zwracania się do lekarza są bóle w kolanach, powstające pod czas ruchów lub w pokoju.

Najczęściej dokucza ból prawego kolana (tak zwana „noga skokowa”), i tylko w późniejszym okresie zaczyna boleć lewe kolano. W trakcie rozpytywania wyjaśnia się, że jeszcze wcześniej, może przed kilkoma miesiącami, przed początkiem bólów w kolanie, pacjent odczuwał chrupotanie lub zwiększoną ruchliwość w stawie, którym , zazwyczaj, nie przydawał dużego znaczenia.

Prawidłowe ustawienie stawu kolanowego zabezpiecza się przez napięcie trzech podstawowych grup mięśniowych – mięśniami przedniej powierzchni uda, mięśniami tylnej powierzchni uda, oraz, przeważnie, mięśniem podkolanowym (m. popliteus). Funkcja mięśnia podkolanowego – zgina podudzie, rotując go do wewnątrz i napinając torbę stawu kolanowego. Tonus mięśnia podkolanowego bezpośrednio zależy od stanu dróg żółciowych oraz woreczka żółciowego. W przypadku osłabienia mięśnia podkolanowego, prawie zawsze, udaje się rozpoznać kamienia lub pogrubienie ścianki woreczka żółciowego oraz …. lub zastój żółci w woreczku nawet przy wstępnych badaniach ultrasonograficznych (USG).

Zmiany w stawach kolanowych, nie licząc powikłań bezpośredniego urazu mają wtórny charakter i powstają w znacznie późniejszym okresie po schorzeniu dróg żółciowych. Według topograficznego podobieństwa można wytłumaczyć początkowe zmiany właśnie w prawym kolanie – woreczek żółciowy znajduje się po prawej stronie.

Nie stanowi trudności skojarzyć i odwrotny związek – pourazowe zmiany w prawym stawie kolanowym również mogą wykazać się przez jakiś czas dolegliwościami ze strony woreczka i dróg żółciowych.

Pierwszymi oznakami zaburzenia pracy woreczka żółciowego będą zaburzenia stanu emocyjnego u pacjenta. Tacy pacjenci są podekscytowani, złośliwi, ekspansywni. Dość często podobnym stanom towarzyszą bóle głowy w okolicach skroń lub bóle połowiczne głowy. Czasem zwraca się na zaczerwienienie twardówek ocznych.

Kiedy pacjent zwraca się za pomocą do lekarza, z reguły on już ma cały zespół wymienionych wyżej symptomów. Zadaniem lekarza wtedy jest rozpoznać pierwotne schorzenie, które przyczyniło się do powstania dalszych dolegliwości. Dobrym sposobem dla rozpoznania jest test mięśniowy dla mięśnia podkolanowego, który w całej swej prostocie przeprowadzenia pozwala zdecydować o poziom oraz główną przyczynę zachorowania.

Wykonanie: Pacjent leży na plecach z nogą zgiętą w stawie kolanowym pod kontem 70-80º i biodrowym w ustawieniu supinacyjnym (zrotowaną na zewnątrz). Terapeuta stoi po stronie badanej kończyny, unieruchamiając podudzie pacjenta przez chwyt jedną ręką z pod spodu na wysokości kostek, drugą ręką chwyta kolano z przodu tak, żeby rzepka kolana znajdowała się w środku dłoni, kciuk powinien być ułożony na głowie kości strzałkowej, a III palec znajdować się nad projekcją szczeliny stawowej po wewnętrznej kolana badanej nogi. W ten sposób przez III palec przy niewielkim nacisku naga pacjenta utrzymuje się zrotowaną w kierunku szpotawym, a następnie, przenosząc nacisk na kciuk, terapeuta wprowadza nogę pacjenta w rotacje w kierunku koślawym. Przy zmianie kierunku rotacji, jeżeli mięsień podkolanowy jest mocny, będzie ona odczuwana pod ręką przez wcześniejsze napięcie pasma biodrowo- piszczelowego, które działa jak prostownik i antagonista mięśnia podkolanowego.

Schemat leczenia bólów kolana w każdym konkretnym przypadku ustawia się indywidualnie, lecz musi zawierać niezbędne komponenty leczenia:
stosowanie żółciopędnych środków
stosowanie środków odnawiających ilość nasyconych kwasów żółciowych w żółci. Bardzo dobrze dla tego stosować środki fitoterapeutyczne (pochodzenia roślinnego) amoxil online , mieszanki ziołowe lub herbatki.
Terapia manualna ruchomego segmentu kręgosłupa Th4-Th5 w połączeniu z wisceralną terapią manualna pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych.
MEJ-CHUA-DŻEŃ płaskim aplikatorem Łapko odruchowej strefy Nr5 (pacjent leży na plecach) z jednoczesnym pobudzeniem za chodem kanału ścięgnowo-męśniowego (KMS) PĘCHERZYKA ŻÓŁCIOWEGO.
Funkcjonalna terapia manualna stawów kolanowych (technika Butterfly)
Trening medyczny na mięśnie synergicznych z KMS PĘCHERZYKA ŻÓŁCIOWEGO: m. naramienny, m. podkolanowy.
Przywrócenie energetycznej równowagi całego organizmu przez akupunkturę.
Taka kompleksowa terapia z uwzględnieniem indywidualnych cech pacjenta przebiegu choroby, stosowana w naszym gabinecie daje trwały skutek terapeutyczny, który może trwać przez lata.

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Required fields are marked *

Search

+